خانه » مسئولیت اجتماعی » معرفی مقاله«مدل‌یابی روابط بین اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی با پاسخگویی سازمانی»

معرفی مقاله«مدل‌یابی روابط بین اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی با پاسخگویی سازمانی»

شاید مفهوم پاسخگویی و مسئولیت اجتماعی از جمله مفاهیمی باشد که دانشجویان علوم اجتماعی کمتر به آنها در حوزه‌های تخصصی پرداخته‌اند. اگرچه مفهوم پاسخگویی ریشه در نظریه‌های کلاسیک مدیریت دارد، اما به واسطه قرابت معنایی با حوزه مسئولیت اجتماعی، بی‌شک از مفاهیم مهمی است که در علوم اجتماعی قابل بحث و بررسی است.

در مقاله پیش‌رو، نویسنده در تلاش است با شناخت ابعاد چندوجهی پاسخگویی، ارتباط آن را با اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌ اجتماعی متمایز کند. نویسنده در بخشی از مقاله اشاره می‌کند که در پاسخگویی سازمانی، نوعی ارتباط و موازنه پیرامون قدرت و مسئولیت وجود دارد. به عبارتی پاسخگویی از ابزارهای کنترل و نظارت بر قدرت و مقابله با سوءاستفاده از قدرت است. او در تقسیم‌بندی خود از پاسخگویی، بخشی را تحت عنوان پاسخگویی غیررسمی برمی‌شمرد که مرزهای مشترک مفهومی با بحث اخلاق حرفه‌ای دارد. نویسنده، پاسخگویی غیررسمی را معادل عرف‌های اجتماعی، فرهنگی، ارزش‌ها، هنجارها و مواردی از این قبیل می‌بیند و در نتیجه‌گیری نهایی خود ابراز می‌دارد که اخلاق حرفه‌ای با میانجی‌گری مسئولیت اجتماعی، میزان پاسخگویی را پیش‌بینی می‌کند یعنی هر اندازه، افراد از اخلاق حرفه‌ای پایین‌تری برخوردار باشند، مسئولیت اجتماعی پایین‌تر و در نتیجه پاسخگویی کمتری دارند.

از این‌رو با توجه به نزدیکی این مفاهیم به بکدیگر و تقسیم‌بندی خوبی که توسط نویسنده انجام شده است، خواندن این مقاله می‌تواند افق روشنی را برای دستیابی به مفهوم مسئولیت و پاسخگویی اجتماعی ایجاد کند.

تنظیم: وحیده توحیدلو

دانلود مقاله: مدل‌یابی روابط بین اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی با پاسخگویی سازمانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*