خانه » درباره فرجام

درباره فرجام

مؤسسه روش توسعه فرجام با بهره ­گیری از نیروهای متخصص و مجرب و با همکاری اساتید شاخص و برجسته در حوزه­ های علوم اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و در چارچوب اهداف و برنامه ­های کوتاه و بلند مدت خود، در مسیر به انجام رساندن امور علمی و تخصصی مربوطه گام برمی­دارد.

نام و نشان فرجام: نام فرجام از دو واژه فرهنگ و جامعه شناسی برگرفته شده است که محور اصلی فعالیت ها و خدمات این موسسه است. از نظر لغوی نیز واژه فرجام مترادف با نتیجه، سرانجام و سعادت معنی شده است. 

چرا تاکنون نتوانسته ­ایم پیامد برنامه ­های توسعه ای  کشور را پیش­ بینی کنیم؟

معمولاً زمانی که از فرهنگ یا جامعه صحبت به میان می­ آید، به مجموعه ­ای از شاخص­ها و معرف ­های خاص و کلیشه­ ای در این حوزه اشاره می ­شود و همین امر موجب گردیده تا نتوانیم شناخت صحیح و جامعی از ابعاد مختلف آن بدست آوریم. این در حالی است که امروزه می­ بایست بجای اتخاذ رویکردی تک بعدی در توجه به مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی از رویکردهای چند بعدی و بین رشته ­ای در تدقیق و بررسی آن بهره­ برداری نمود.

بر این اساس، حلقه مفقوده در سیاست ­گذاری­ و برنامه ­ریزی­ های توسعه ای، استفاده از رویکرد بینارشته ای به نقش زمینه ­ساز و بستر آفرین فرهنگ و جامعه در اقدامات و مداخلات اجتماعی و اقتصادی است. از دیدگاه بسیاری از جامعه ­شناسان معاصر، عاملیت­ های فرهنگ به طور عام و جامعه بطور خاص، شبکه ها و رشته های بهم تنیده ای بوده که بر ساختارهای اجتماعی و اقتصادی تأثیر متقابل می­ گذارند. لذا برای اینکه بتوانیم مدیریتی قابل اتکاء و آینده­ نگری داشته باشیم، شایسته و بایسته است از نگاه میان رشته ای در بررسی حوزه فرهنگ و جامعه غافل نمانیم.

با این اعتقاد، بر آن شدیم تا با بنیان نهادن مؤسسه مطالعات میان رشته ­ای فرهنگ و جامعه­ شناسی و همراهی اساتید و متخصصان این عرصه، درصدد انجام مطالعات پژوهشی و امور آموزشی و رسانه ای مربوطه برآمده و گامی در جهت ارتقاء سطح مدیریت در بخش­های مختلف جامعه برداریم.

دپارتمان­ های میان رشته­ ای

در راستای تحقق اهداف مذکور، تمامی امور مطالعاتی، برنامه­ ریزی، رصد موضوعات، ایده­ پردازی، تهیه طرح­ ها و انجام کارویژه­ های مؤسسه و … در قالب ۵ دپارتمان زیر به سامان می ­رسد:

 •     دپارتمان اقتصاد و مدیریت
 •    دپارتمان بررسی مسائل اجتماعی
 •    دپارتمان مطالعات شهر و توسعه
 •    دپارتمان ارتباطات و رسانه
 •    دپارتمان هنر و ادبیات

   همچنین در هر کدام از این دپارتمان ­ها به تناسب زیرشاخه فعالیت ها، «کارگروه ­هایی» ذیل هر دپارتمان راه اندازی شده است و در درون هر کارگروه به ضرورت تفکیک موضوعات در دستور کار موسسه، «کانون ­هایی» نیز دایر گردیده است. 

دانلود کاتالوگ

۲ نظر

 1. محمد حسن خلزنی

  به امید روزی که از این شرکت به عنوان مرجع مطالعات میارن رشته ای فرهنگ و جامعه شناسی در مجامع علمی کشور؛ به معنای واقعی کلمه نام برده شود.
  دوستان همتی والا لازم است تا به این مهم دست یابیم. پس از همین امروز همگی عزم خود را جزم کنیم.
  سپاس

 2. محمد حسن خازنی

  به امید روزی که مجامع علمی کشور از موسسه ما به معنای واقعی کلمه به عنوان “مرجع مطالعات میان رشته ای فرهنگ و جامعه شناسی” نام ببرند.
  برای رسیدن به این مهم همتی والا لازم است. پس بیایید از همین امروز عزم خود را جزم کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*